Kofeín – tichý zabijak, alebo neškodný pomocník? Čo ste o pití kávy možno nevedeli
Pitie kávy vyvoláva od svojho počiatku veľké polemiky. Existujú ľudia, ktorí naňho nedajú dopustiť a bez šálky svojho obľúbeného čierneho nápoja si nevedia predstaviť svoj deň, no existujú aj takí, ktorí odporúčajú kávu striktne vyškrtnúť z jedálnička, pretože škodí zdraviu. Je to ale naozaj tak?
Stúpa z nej tlak – fakt alebo mýtus?
Častokrát ste sa možno stretli s názorom, že ak máte vysoký tlak, povzbudzujúcu rannú alebo akúkoľvek inú kávu si nemôžete dovoliť. Je to mýtus – pitie kávy nemá na vysoký tlak žiaden vplyv. Naopak, ak ju pijete pravidelne, môže byť pre vaše zdravie skôr prospešná. Zvýšenie tlaku po pití kávy môže krátkodobo nastať vtedy, ak kávu nepijete a dáte si ju len veľmi sporadicky. Na vysoký tlak však vo všeobecnosti oveľa viac vplýva nedostatočný pohyb, stres, alkohol, príliš slané jedlo alebo fajčenie.
Nabuďte sa
Skúšali ste si dať šálku dobrej zrnkovej kávy tesne pred tréningom? Ak nie, určite to urobte. Kofeín totiž zvyšuje hladinu adrenalínu, ktorý posiela signál tukovým bunkám, aby sa rozpadli a prešli do krvi. Tým sa zvýši metabolizmus a okrem toho, že vám to zvýši aj výkon, budete rýchlejšie chudnúť. Kofeín zároveň stimuluje nervový systém, a od toho sú odvodené jeho najväčšie benefity. Medzi tie patrí zvýšenie pozornosti, zlepšenie nálady alebo prevencia proti depresii. Účinky po vypití kávy vydržia 4 až 5 hodín, potom kofeín jednoducho vyprchá.
Pozor, keď čakáte bábätko
Napriek všetkým pozitívnym účinkom to však s pitím kávy netreba preháňať. Ak si totiž denne dáte viac, než odporúčané 2-3 šálky, príliš veľa kofeínu môže spôsobiť búšenie srdca, nespavosť aj nadmerné potenie. Nie je však šálka ako šálka – závisí to totiž od spôsobu jej prípravy. Espresso a capuccino napríklad obsahujú menej kofeínu, než filtrovaná káva, a tak ich môžete vypiť o trochu viac. Na kávu si ale treba dávať pozor v prípade tehotenstva. Tehotné ženy by si mali dopriať maximálne jednu šálku denne, a to práve spomínané espresso alebo capuccino s menším obsahom kofeínu. Dôležitá je správna príprava kávy, na stránkach milovníkov kávy radia ako vybrať kávovar a odporúčajú len tie najlepšie kávovary – správny spôsob prípravy kávy je dôležitý, klasický „turek“ je oveľa väčšou záťažou pre naše srdce a žalúdok.